- ایرانگردی

سیستم اطلاعات شینگن (SIS)

مجید امانی

سیستم اطلاعات شینگن (SIS) پرکاربردترین و بزرگترین سیستم اشتراک اطلاعات برای امنیت و مدیریت مرزها در اروپا است.

هدف اصلی SIS ایمن سازی اروپا است. این سیستم به مقامات صالح در اروپا کمک می کند تا امنیت داخلی را در صورت عدم کنترل مرزهای داخلی از طریق سه زمینه مختلف همکاری حفظ کنند:

همکاری کنترل مرز

SIS مرزبانان و همچنین مقامات صدور ویزا و مهاجرت را قادر می سازد تا با هشدارهای مربوط به اتباع کشورهای ثالث به منظور امتناع از ورود یا ماندن در منطقه شینگن ، هشدارها را وارد و مشورت کنند.

همکاری اجرای قانون

SIS با اجازه دادن به مقامات صالح برای ایجاد و مشاوره هشدار درباره افراد ناپدید شده و افراد یا اشیا related مربوط به جرایم جنایی ، از همکاری پلیس و قضایی پشتیبانی می کند.

همکاری در زمینه ثبت نام

وسایل نقلیه خدمات ثبت نام وسایل نقلیه ممکن است به منظور بررسی وضعیت حقوقی وسایل نقلیه ارائه شده به آنها برای ثبت نام با SIS مشورت کنند. آنها فقط به هشدارهای SIS در وسایل نقلیه ، گواهینامه های ثبت نام و پلاک دسترسی دارند.

SIS مقامات ذیصلاح ملی مانند پلیس و مرزبانان را قادر می سازد  تا با هشدارهای  مربوط به اشخاص یا اشیا وارد شده و از آنها مشورت کنند  .

هشدار SIS نه تنها شامل اطلاعاتی در مورد یک فرد خاص یا شیء بلکه دستورالعمل برای مقامات در مورد آنچه انجام زمانی که فرد یا شیء یافت شده است. دفاتر ملی تخصصی  SIRENE  مستقر در هر کشور عضو به عنوان نقاط تماس واحد برای تبادل اطلاعات تکمیلی و هماهنگی فعالیت های مربوط به هشدارهای SIS عمل می کنند. در پایان سال 2019 ، SIS تقریباً 91 میلیون رکورد داشت ، 6.7 میلیارد بار به آن دسترسی پیدا کرد و 283 713 بازدید را از دست داد (وقتی جستجو منجر به هشدار می شود و مقامات آن را تأیید می کنند).

سیستم اطلاعاتی شینگن در آینده

در نوامبر 2018 ، قانونگذاران مشترک مقررات (UE) 2018/1860 ، مقررات (UE) 2018/1861 و مقررات (UE) 2018/1862 را تصویب کردند . این آیین نامه ها از 28 دسامبر 2019 به اجرا درآمد و از دسامبر 2021 کاملاً عملیاتی می شوند.

ویژگیهای جدید در SIS در مراحل مختلف اجرا می شود ، و لازم است کار تا سال 2021 تکمیل شود. جزئیات مربوط به وضعیت فعلی اجرا در گزارش سالانه به پارلمان و شورا ، منتشر شده توسط کمیسیون در ماه فوریه موجود است. 2020

اشتراک اطلاعات: دسته های جدیدی از هشدارها و داده های بیشتر از طریق SIS به اشتراک گذاشته می شوند ، اطمینان حاصل شود که اطلاعات کامل و قابل اطمینان تری در اختیار مقامات کشورهای عضو قرار دارد.

بیومتریک: SIS شامل چاپ کف دست ، اثر انگشت ، تصاویر صورت و DNA مربوط به مثلاً افراد گمشده برای تأیید هویت آنها خواهد بود.

مبارزه با تروریسم: اطلاعات بیشتر در مورد افراد و اشیایی که در فعالیت های مرتبط با تروریسم دخیل هستند به اشتراک گذاشته می شود ، به مقامات کشورهای عضو این امکان را می دهد که جنایات جدی و تروریسم را بهتر پیگیری و از آنها جلوگیری کنند.

افراد آسیب پذیر: مقامات صالح امکان ورود هشدارهای پیشگیرانه در سیستم را برای محافظت از دسته خاصی از افراد آسیب پذیر (افراد گمشده ، کودکان در معرض خطر ربودن یا قربانیان احتمالی قاچاق انسان یا خشونت مبتنی بر جنسیت) دارند.

مهاجرت بی رویه: تصمیمات بازگشت و ممنوعیت ورود بخشی از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در سیستم برای تقویت اجرای موثر آنها خواهد بود.

دسترسی پیشرفته برای آژانس های اتحادیه اروپا: در حال حاضر یوروپول به تمام گروه های هشدار در SIS دسترسی خواهد داشت در حالی که تیم های عملیاتی آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا می توانند برای انجام وظایف خود در نقاط داغ به SIS دسترسی داشته باشند.

علاوه بر این ، معرفی AFIS  (سیستم شناسایی خودکار اثر انگشت) در SIS از مارس 2018 ، و امکان نتیجه جستجو برای استفاده از اثر انگشت ، حرکت بدون توجه به مجرمان را در سراسر اروپا دشوارتر می کند. از 28 دسامبر 2020 ، همه کشورهای عضو باید بتوانند بر اساس اثر انگشت در SIS جستجو کنند. کشورهای عضو اکنون به تدریج قابلیت جستجوی اثر انگشت را برای افسران پلیس و مرزبانان خود ارائه می دهند

کشورهایی که از سیستم اطلاعاتی شینگن استفاده می کنند

سیستم اطلاعاتی شینگن در 30 کشور اروپایی ، از جمله 26 کشور عضو اتحادیه اروپا (فقط قبرس هنوز به SIS متصل نیست) و چهار کشور وابسته شینگن (سوئیس ، نروژ ، لیختن اشتاین و ایسلند) عملیاتی است.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا با ترتیبات ویژه:

 ▪️ بلغارستان ، رومانی و کرواسی هنوز بخشی از منطقه بدون بررسی مرز داخلی (“منطقه شینگن”) نیستند. با این حال ، از آگوست 2018 ، بلغارستان و رومانی استفاده کامل از SIS را آغاز کردند. برای لغو چک ها در مرزهای داخلی این دو کشور عضو هنوز تصمیم شورا لازم است. در مورد کرواسی ، هنوز محدودیت هایی در رابطه با استفاده از هشدارهای SIS در کل شنگن برای اهداف امتناع از ورود یا ماندن در منطقه شینگن وجود دارد. این محدودیت ها به محض اینکه کرواسی بخشی از منطقه بدون بررسی مرزهای داخلی شود ، برداشته می شوند.

 ▪️ ایرلند SIS را اداره می کند ، اما چون ترجیح داده است به منطقه شینگن ملحق نشود ، نمی تواند هشدارهای کل شنگن را برای امتناع از ورود و ماندن در منطقه شینگن صادر کند یا به آنها دسترسی پیدا کند.

 ▪️ قبرس هنوز به SIS متصل نشده است زیرا از پیوستن به منطقه شینگن معافیت موقت دارد.

مدارک مربوطه
▪️ آیین نامه (EC) شماره 1987/2006 در مورد ایجاد نسل دوم سیستم اطلاعات شینگن (SIS II) در زمینه همکاری کنترل مرز
▪️ تصمیم شورای 2007/533 / JHA در مورد ایجاد نسل دوم سیستم اطلاعاتی شینگن (SIS II) در زمینه همکاری پیشگیری از قانون
▪️ آیین نامه (EC) شماره 1986/2006 در مورد دسترسی خدمات ثبت نام خودرو به سیستم اطلاعات شنگن نسل دوم (SIS II

▪️ آیین نامه (UE) 2018/1860 در مورد استفاده از سیستم اطلاعات شینگن برای بازگشت اتباع کشور ثالث غیرقانونی

▪️ آیین نامه (UE) 2018/1861 در مورد ایجاد ، بهره برداری و استفاده از چک های مرزی سیستم اطلاعات شینگن (SIS

▪️ آیین نامه (UE) 2018/1862 در مورد ایجاد ، بهره برداری و استفاده از سیستم اطلاعات شینگن (SIS) در زمینه همکاری پلیس و همکاری قضایی در امور کیفری

به اشتراک بگذارید

About یاشار محمدی

Read All Posts By یاشار محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *