- جهانگردی

سفر به سرزمین شب های روشن

نرگس وزين

جغرافیای شهر سنت پترزبورگ

سنت پترزبورگ با جمعیتی بیش از 5 میلیون نفر (سال 2019) بعد از مسکو به عنوان دومین شهر کشور روسیه است، که در قسمت شمال غربی کشور روسیه قرار دارد. اين شهر در سال 1703 به دستور پتر کبیر در کناره های رود نوا و شرق خلیج فنلاند در دریای بالتیک ساخته شده است. سن پترزبورگ به صورت جزیره ای است که از 42 جزيره تشكيل شده كه توسط 560 پل به هم ارتباط دارند. از نظر آب و هوایی در تابستان معتدل ولی دارای زمستان های بسیار سرد می باشد.

شهر سنت پترزبورگ به دلیل برخورداری از انواع جاذبه های تاریخی و فرهنگی از سرمایه های فرهنگی کشور روسیه به شمار می رود و به همراه ویژگی های خاص طبیعی نظیر پدیده طبیعی شب های سفید به یکی از مقاصد خاص گردشگری روسیه تبدیل شده است. شهر سنت پترزبورگ مقصدی ایده آل برای سفر به خصوص برای علاقمندان به تاریخ، هنر و معماری می باشد. شهر سنت پترزبورگ خواهر خوانده شهر اصفهان در ايران است، که قرارداد خواهرخواندگي این دو شهر در 20 آبان 1387 در اصفهان امضاء شده است.

بهترین زمان برای سفر بازدید از سنت پترزیورگ چنانچه مایل به تماشای پدیده شب های سفید باشید، ماه ژوئن (تير) است، اما ماه سپتامبر (شهريور) نیز زمان خوبی برای بازدید از این شهر است که هم خلوت است و هم دمای هوا مطلوب است. 

کانالهاي آب

سنت پتزربورگ شهر موزه ها

شهر سنت پترزبورگ با داشتن انواع موزه های تاریخی، فرهنگی و معاصر ملقب به شهر موزه هاست. از مهمترین موزه شهر و در واقع یکی از جاذبه های معروف شهر سنت پترزبورگ، موزه آرمیتاژ یا هرمیتاژ است که با ۳ میلیون اثر هنری یکی از بزرگ‌ترین موزه‌های جهان و موزه‌های تاریخ و فرهنگ بشری در جهان است. مجموعه عظیم آرمیتاژ در چهار بنا به نمایش گذاشته شده‌است، اما بنای اصلی، کاخ زمستانی نام دارد که از باشکوه ترین ساختمان های شهر سن پترزبورگ است. این موزه مجموعه آثار متعددی دارد که از جمله آنها می‌توان به نشان‌ها، لباس‌ها و جواهرات سلطنتی، مجموعه متنوعی از جواهرات و بزرگترین کلکسیون موجود در جهان از طلای باستانی متعلق به اروپای شرقی و آسیای غربی اشاره کرد.

موزه آرميتاژ
موزه آرميتاژ

کلیساهای دیدنی سنت پترزبورگ

کلیسای جامع کازان: کلیسای کازان یکی از مهم‌ترین جاذبه های شهر سنت پترزبورگ و همچنین از مقاصد مهم مسافران تور سنت پترزبورگ و روسیه است. نمای بیرونی کلیسا به شکل نیم دایره با 96 ستون ساخته شده که رو به فضای سبز بزرگ می باشد. نمای درونی کلیسا با موزائیک های منقوش و نقاشی های خیره کننده در سقف و تصاویری از مسیح مصلوب بر دیواره های بنا تزئین شده است.

کلیسای جامع سنت ایزاک (اسحاق): از جاذبه های اصلی شهر سنت پترزبورگ است که نماد فرهنگ و تاریخ این شهر است. این کلیسا بزرگترین کلیسا در کشور روسیه و چهارمین کلیسای بزرگ جهان می باشد. نمای بیرونی کلیسا با رنگ های خاکستری و صورتی تزئین شده است. گنبد اصلی کلیسا با روکش طلای خالص ساخته شده است، 101.5 متر ارتفاع دارد و از تمام نقاط شهر قابل دیدن است. همچنین این کلیسا با 24 ستون گرانیتی که در چهار طرف کلیسا در قالب خاصی قرار گرفته اند و با دوازده مجسمه فرشته تزئین شده است.

کلیسای رستاخیز یا منجی در خون: از معروفترین کلیسای شهر سنت پترزبورگ است که به دستور الکساندر سوم به عنوان یادبوی برای پدرش الکساندر دوم ساخته است. الکساندر دوم از مخالفین برده داری در روسیه بود و اقدامات زیادی برای منع برده داری در روسیه انجام داد و حتی قانون منع رعیت داری را نیز تصویب کرد. وی محبوب مردم و مغضوب سرمایه داران و زمین داران کشور بود که بالاخره در همین محل که کلیسای رستاخیز ساخته شده، ترور شد. این کلیسا به سبک روسی جدید ساخته شده و در آن سعی شده تا براساس معماری مذهبی و سنتی کشور روسیه باشد. این کلیسا با معماری منحصر به فرد از اصلی ترین و پر بازدیدترین جاذبه های شهر سنت پترزبورگ است.

کلیسای اسمولنی: از دیگر مکان دیدنی در شهر سنت پترزبورگ کلیسای زیبای اسمولنی است. بنای بیرونی این کلیسا به سبک باروک با رنگ های آبی و سفید طراحی شده است که تصویری شگفت انگیز به این بنا داده است و دیواره ها و ستون های درونی کلیسا نیز با سنگ مرمر سفید تزئین شده است.

جشنواره های هیجان انگیز در سنت پترزبورگ

جشنواره شب های سفید: پدیده شب های سفید به خاطر موقعیت جغرافیایی شهر سنت پترزبورگ و قرارگیری آن در موقعیت شمالی است. در واقع به علت وسعت زیاد مدار عرضی، غروب و طلوبع خورشید بسیار به یکدیگر نزدیک می شوند و خورشید توانایی بازگشت به زیر افق را ندارد. در تمام مدت شبانه روز هوا روشن است. پدیده شبهای سفید از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر سنت پترزبورگ است. بهترین زمان برای دیدن پدیده شب های سفید از 11 ژوئن تا 2 جولای است. در این شب ها شهر شاهد جشن های مختلفی شامل انواع موسیقی ها، گروههای رقص باله، آتش بازی و اجرای مراسم بادبان های سرخ است. گردشگران تمام مدت شب در خیابانها می مانند و از تماشای این پدیده و جشن ها و آتش بازی های شبانه لذت می برند.

شبهاي سفيد

جشنواره باز و بسته شدن فواره های کاخ پترهوف: مراسم افتتاحیه آن اواسط ماه مه انجام می شود و در طی آن هر یک از فواره‌ها به صورت تک تک باز می شوند و اختتامیه آن اواسط ماه سپتامبر است که فواره ها دوباره بسته می شوند. این مراسم با جشن بزرگ و  اجرای موسیقی و آتش بازی همراه است. جمعیت زیادی از سراسر روسیه و گردشگران بسیاری برای دیدن این مناظر در این جشنواره شرکت می کنند.

جشنواره باز کردن وبستن فواره​ها

پلهای متحرک سنت پترزبورگ

از دیگر جاذبه های منحصر به فرد شهر سنت پترزبورگ، انوع پلهایی است که به دلیل تنوع کانال های آب منشعب از رودخانه نوا برای اتصال مناطق مختلف به هم ساخته شده است و به همین خاطر سنت پترزبورگ به شهر پل ها نیز معروف است. از مشهورترین آن پلهای معلق است که در شب برای کشتیرانی بر روی رودخانه نوا باز می شوند. پل کاخ اصلی ترین پل معلق شهر سنت پترزبورگ است که نام آن برگرفته از کاخ زمستانی اطراف آن می باشد. این پل هر شب بین ساعت یک تا سه صبح از وسط نصف و به طرف آسمان باز می شود.  باز شدن پل یکی از جاذبه های گردشگری این شهر است و در ساعات باز و بسته شدن پل ها جمعیت زیادی اطراف این پلهای برای تماشای آن جمع می شوند.

غذاهایی که در سنت پترزبورگ باید تجربه کرد

از دیگر جاذبه های شهر سنت پترزبورگ می توان به انواع غذاهای خوشمزه و هیجان انگیز این شهر اشاره کرد. انواع غذاهای روسی با طمع ها و مزه های مختلف که در کل جهان معروف است، را می توان در سراسر شهر سنت پترزبورگ در انواع رستورانهای این شهر از رستورانهای سنتی در ساختمانهایی با سبک و طراحی باقیمانده از دوران کمونیست با شیوه پذیرایی سنتی و اصیل روسی با ظروف سنتی تا رستورانهای شیک و مدرن امروزی تجربه کرد.

از غذاهای دلچسبی که می توان در شهر سنت پترزبورگ لذت برد، انواع سوپ های روسی هستند که برای هر فصلی با توجه به محصولات و سبزیجات معطر و خاص همان فصل سوپ مخصوص دارند. از محبوب ترین و معروفترین آن می توان به سوپ بُرش و سوپ سولیانکا اشاره کرد که مورد علاقه اکثر گردشگران شهر سنت پترزبورگ است.

سوپ بُرش یا همان سوپ چغندر، یکی از جذاب ترین سوپ هاست که دارای طعمی فوق العاده و ظاهری بسیار زییا دارد. سوپی ساده با مزه ترش و شیرین ترکیبی از چغندر خوب، گوشت گوساله و ادویه های مختلف است و با کرم خامه ای سرو می شود.

سوپ سولیانکا، سوپی با طعم تند و خوشمزه است. این سوپ با گوشت گاو، زیتون، گوجه فرنگی، ادویه جات مخصوص معطر و جعفری تهیه می شود. این سوپ به همراه برنج یا نان و لیمو ترش سرو می شود.

دیگر دسرها و پیش غذاهای متفاوت خوشمزه ای که در شهر سنت پترزبورگ برای دو چندان شدن لذت سفر باید تجربه کرد.

به اشتراک بگذارید

About یاشار محمدی

Read All Posts By یاشار محمدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *